Események

Ruszinkó hagyaték

A Ruszinkó család fotóhagyatékával gazdagodott a Kubinyi Ferenc Múzeum Történeti gyűjteménye.

2014 júliusában egy kedves hölgy hívta fel telefonon a Kubinyi Ferenc Múzeumot Pécsről, hogy birtokában van egy nagyon érdekes fotóhagyaték, amely férje távoli rokonaitól származik. Kissé még bizonytalan volt, bár sok internetes kutatást folytatott előtte, ami Szécsénybe vezette. A Ruszinkó név hallatán nagyon megörültünk, megerősítettük, hogy jó helyen "jár", a család otthona itt volt. Ezután már csak néhány hét telt el, mire postán megérkezett a gondosan csoportosított hagyaték. Ezúton is köszönjük Petri Péterné Mátrai Ágnesnek az ajándékozást!

        

A családi fotók őrzője Ruszinkó Antal unokája Sárói-Szabó Margit ("Giti"néni) volt, kinek halála után közvetett úton Janovich Ilonához, Petri Péterné anyósához kerültek. Janovich Ilona anyai nagyanyja Ruszinkó Ilona volt, dédapja pedig Ruszinkó János (valószínűleg Ruszinkó Antal testvére, de ezt még további kutatásoknak kell alátámasztani.) Janovich Ilona 2012-ben bekövetkezett halála után találták meg a hozzátartozók a fotógyűjteményt egy beépített szekrényben, amely a következő felirattal volt ellátva: „Gitike hagyatéka”.

A 177 darabból álló fotóhagyatékot négy nagyobb egységre tagolhatjuk: Ruszinkó Antal és családja-, valamint feleségének, Kék Gizellának a családja-, Ruszinkó Miklós 1908-as hajóútjai-, és a Rolf család fotói. Ebből következik, hogy a keletkezési idejük a 19. század második fele és a 20. század első harmada közé esik. A főként albumin és a különböző nemes eljárásokkal sokszorosított fotók viszonylag jó állapotban vannak.

A családfő, Ruszinkó Antal (1837-1924) a Borsod megyei Abod községben született 1837. május 21.-én. Édesapja görög katolikus lelkész volt. Antal a tanulmányait Németországban folytatta, ahol mezőgazdasági szakiskolát végzett, majd gazdatiszt és jószágigazgató volt mielőtt Szécsényben letelepedett.

 Az 1860-70 közötti időszakban ismerkedett meg a nógrádi tájjal. 1870-ben vette feleségül Kék Gizellát (1863-1916), Kék László balassagyarmati nyomdász lányát. 1875-ben telepedett le Szécsényben, s vásárolt meg egy (a mai Kossuth úton lévő) kúriát, később az utca végén lévő gőzmalmot is birtokolta. 1879-től a helyi képviselőtestület virilis (legtöbbet adózó) tagja volt. Négy gyermeke született: Lenke (1871-1883), Gizella (1873 -1957) és Miklós (1883-1911). Aktív közéleti tevékenységet folytatott, s a szarvasmarha tenyésztést nagy szakértelemmel folytatta: az Országos Magyar Gazdasági Egyesületben (amelynek tagja volt) szarvasmarha állományát többször kiállította, és díjakat nyert, majd 1896-ban a millenniumi ünnepségen is bemutatta a "Nógrádmegyei pirostarka tájfajta simenthali jelleggel” bíró szarvasmarháit. Tevékenységét publikációkban is bemutatta.

 

1907-ben Ferenc József Királyi Tanácsosi címmel tüntette ki. 1914-15-ben állami hadikölcsönbe fektetett pénze elértéktelenedett, ezért 1918-ban eladta házát Velics Lajosnak, s Budapestre bérlakásba költözött. 1924. május 9.-én 87 éves korában hunyt el.

Antal fia, Ruszinkó Miklós (1883-1911), Gimnáziumi tanulmányait Eperjesen, orvosi tanulmányait szülész-nőorvosi szakon Berlinben végezte. Kiváló sportoló volt, tagja volt az orvostudományi egyetem sportszövetségének. Atletizált, tornászott és jó labdarúgó volt. Szécsényben jelentős szerepet vállalt a sport szervezésében. Egyetemi évei alatt bizonyára sok érdekes emberrel ismerkedett meg, de barátja, Ágner Lajos, - a szécsényi születésű irodalomtörténész, orientalista - 1902 és 1903 között szintén a berlini egyetemen tanult japán és kínai nyelvet. Az egyik Berlinben készült fotón valószínűleg éppen tanárával látható.  Egy japán orvos 1902 szeptemberében Szécsénybe is ellátogatott, s a Ruszinkó család kertjében örökítették meg a pillanatot. A képen látható Rusziknó Antal és felesége, Kék Gizella, lányuk, Ruszinkó Gizella, és férje, Sárói Szabó Lajos honvéd százados, Dr. Ágner Lajos, Miklós barátja, (kalapban), Dr. Márer József szécsényi orvos és Ruszinkó Miklós (álló sor).

 

 

Erről a hírről még a Losonc és Vidéke című folyóirat is beszámolt: „Japán orvos Nagyszécsényben. Érdekes vendége lesz a napokban Nagyszécsénynek. Dr. Jamada Kando japáni orvos, aki Dr. Ágner Lajos tanár vendége lesz Budapesten, mely idő alatt a főváros nevezettességeit megszemléli, a budapesti napok után Nagyszécsénybe utazik Ruszinkó Antal látogatására. Az érdekes vendég fogadására nagyban készülnek Nagyszécsényben. Dr. Jamada jelenleg európai körúton van, s Münchenből jön a magyar fővárosba barátjához, kit Berlinben a múlt iskolai évben a japáni nyelvre tanított. Berlinben még egy szemesztert tölt Jamada, azután visszamegy szép hazájába, a japán Oszakába.”

 

Dr. Ruszinkó Miklós tartalmas, de tragikusan rövid életútját számos fotó mutatja be. Kétségtelenül ez a hagyaték legizgalmasabb része, ugyanis 1908-ban a Carpathia hajón hajóorvosként ötször tette meg a Trieszt-Fiume-New-York közti útvonalat, amelyet végigfotózott. Kuriózumnak számít, hogy a Cunard Hajótársaság másik két óceánjárójáról (Lusitania, Mauretania) is megörökítette.

Ruszinkó Miklós viszonylag fiatal korában szerzett orvosi diplomát, 1909-ben már a Rókus Kórház szülész-nőgyógyásza, s ebben az évben magánpraxist is kezdett a Fehérvári út 18 szám alatt. 1911-ben sajnos elkapta a TBC-t és március 14.-én elhunyt 28 éves korában.

                                                                                                                                                                                                                                                       Kazareczki Noémi, muzeológus