Ősi mesterségek nyomában - új időszaki régészeti kiállítás
Múzeumi kincsestár - ősi mesterségek nyomában címmel nyílt új időszaki régészeti kiállítás a múzeum régészeti gyűjteményének reprezentatív és különleges műtárgyaiból.
A 21. században, a modern technológiákat, számítógépeket, újabban mesterséges intelligenciát is használó ember ritkán szembesül azokkal az ősi, többezer éves innovációkkal, felfedezésekkel, amelyek nélkül a mai technikai fejlettség szintjére aligha jutottunk volna el. Példaként elég csak a kerék felfedezésére gondolnunk, amely egy öt és félezer éves, rézkori találmány és amely nélkül modern technológiák sem léteznének. Elég itt csupán az autóiparra, vagy az óragyártásra gondolnunk, de kerék nélkül nem létezne fazekaskorong, malomkerék, vagy elektromos roller sem.
Részlet a kiállításból
Természetesnek vesszük, hogy számos, bennünket körülvevő tárgy, például eszközök, szerszámok, de akár ruhadarabok, lábbelik bármikor a rendelkezésünkre állnak és viszonylag egyszerűen hozzáférhetők. Nem volt ez azonban mindig így, generációk sora volt kénytelen nemcsak a saját élelmét, de az ahhoz szükséges eszközöket is maga előállítani. Mindennapi használati eszközeink egy része – bármennyire is hihetetlennek tűnik – egyidős az ember őstörténetével. Egy-egy forma vagy típus természetszerűen alakult, fejlődött, változott a nyersanyag és specializálódott maga az eszköz is, mint ahogy egyre finomabb megmunkálási technikák jöttek létre. Bizonyos tárgyak elkészítése speciális tudást vagy készséget igényelt, amely így specialisták, adott foglalkozásra szakosodott mesterek elkülönülését eredményezte.
Részlet a kiállításból
Az ősi kultúrák kézművesei látványos, magas esztétikai értéket képviselő és ugyanakkor funkcionális használati tárgyakat készítettek. A régészek számára fontos információforrást biztosítanak, például az edények formája, a készítés technológiája, az égetés minősége mind olyan adat, amely által rekonstruálhatjuk egykor élt elődeink mindennapi életét.
Részlet a kiállításból: agyagból készült ember- és állatalakok, játék zsetonok
Az időszaki kiállításban hét témakört, különböző alapanyagokra épülő mesterséget mutatunk be a régészeti gyűjteményből válogatott műtárgyak alapján. Az ember által megmunkált és használt nyersanyagok közül a kő és az agyag a legősibb, amelyet a természetben szinte bárhol megtaláltak. Emellett a későbbi korok újabb anyagokat is felfedeztek és előállítottak, így például a különböző fémeket és ötvözeteiket, üveget, különböző állati és növényi anyagokból készült textileket. A kiállításban ezeknek az anyagoknak a különböző felhasználásait, a nyersanyagokból készült tárgyak és eszközök koronként eltérő készítési technikáit, mesterségek kialakulását és fejlődését mutatjuk be. A téma iránt érdeklődők közel 40 kiállított műtárgy élettörténetét is megismerhetik, mely tartalmak interaktív eszközök (táblagépek) segítségével érhetőek el.
Interaktív eszköz használata a kiállításban
A bemutatott műtárgyak egyúttal érzékeltetik azt a gazdag régészeti örökséget is, melynek megőrzése nemcsak a múzeum feladata, hanem közös érdek is.
Tartalmas kiállítás látogatást kívánunk!
Guba Szilvia régész-főmuzeológus - Sz. Anderko Anna régész-muzeológus, a kiállítás szakmai kurátorai